sobota, 4 lutego 2017

Afera o 1%


Jak wiecie (z poprzedniego posta), kilka dni temu w Magazynie Ekspresu Reporterów w TVP2 został wyemitowany materiał o naszej Drużynie autorstwa Bożeny Klimus.
Niestety - albo stety, to się jeszcze okaże - bezpośrednio przed materiałem na nasz temat, był reportaż o pewnej fundacji, która oszukała swoich podopiecznych, nie przekazując im 1% podatku, który otrzymali i który z trudem "uzbierali" (TU link do programu). No i się zaczęło! Setki komentarzy na facebookowym profilu MER - komentarzy z jednej strony podających w wątpliwość sens przekazania 1%, a z drugiej - komentarzy ludzi, którzy ten 1% zbierają. Do nas również dochodziły głosy, że ludzie boją się przekazać nam swój 1% podatku, bo on i tak do nas nie trafi, wolą wpłacić nam pieniądze na nasze prywatne konto. (Nie zbieramy pieniędzy w ten sposób!)
Zawrzało w środowisku rodziców dzieci niepełnosprawnych. Nie jest nam lekko prosić o pomoc, zbierać 1%. W dodatku - mimo, że często się lubimy czy przyjaźnimy - w tej sprawie jesteśmy dla siebie konkurencją. No i jeszcze teraz to - MER ma oglądalność na poziomie 2 milionów widzów - jeśli rozniesie się wieść, że fundacje nie przekazują podopiecznym 1%, będzie jeszcze trudniej.

Ponieważ jesteśmy idealnym przykładem tego, jak można zbierać i później wykorzystać 1% podatku oraz dlatego, że nasz materiał był wyemitowany w tym samym odcinku MER, poczułam się w obowiązku zabrać głos w tej sprawie, a także interweniować w Redakcji Magazynu Ekspresu Reporterów.

Moi drodzy! W imieniu swoich dzieci, wszystkich osób niepełnosprawnych, ale również w imieniu Organizacji Pożytku Publicznego działających na rzecz zwierząt, sztuki, sportu, ludzi chorych itd itp proszę Was: przekażcie nam swój 1% podatku! Nie zniechęcajcie się podobnymi historiami oraz nie obawiajcie, że te pieniądze nie trafią tam, gdzie powinny.
Nie każda fundacja czy inna organizacja pp oszukuje. To jednostki. Kierują nimi tylko ludzie, a jak wiemy - nie jesteśmy idealni.
W zeszłym roku w ramach 1% podatku podatnicy przekazali ponad 600 milionów (!) złotych. Powiedzcie sami - nie warto? Warto!
W programie wspomniano, że organizacje pp mają obowiązek przedstawić, kto przekazał jaką kwotę w ramach 1% podatku. W rzeczywistości owszem - organizacje mają do tego wgląd, ale my - ich podopieczni - już nie. Wynika to z ustawy o ochronie danych osobowych, można przeczytać stanowisko GIODO w tej sprawie. My widzimy tylko urząd skarbowy, z którego dostaliśmy 1% i kwotę. Nie musicie się więc obawiać, że ktoś dowie się, ile zarabiacie.
W październiku zeszłego roku opisałam dokładnie, jak wygląda procedura korzystania z pieniędzy uzbieranych w ramach przekazywania 1% - Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o 1%, ale baliście się zapytać. Nie musicie się więc obawiać również o to, że z tych pieniędzy zamiast opłacić rehabilitację, kupimy sobie wypasiony sportowy wóz lub pojedziemy w podróż dookoła świata.

Przesłałam moje uwagi do Redakcji Magazynu Ekspresu Reporterów i zostałam zaproszona do następnego programu. 
Zamiarem MER nie było zniechęcenie ludzi do przekazywania 1% podatku, jednak nie można być obojętnym na takie sprawy, jak ta przez nich opisana. To jest oczywiste. Nie można powolić na to, by ktoś żerował na krzywdzie innych.
Dlatego wspólnie powrócimy do tematu 1% i - mam nadzieję - rozwiejemy wszelkie wątpliwości.
Zapraszam przed telewizory w najbliższy wtorek, TVP2, godzina 21:50. To będzie na żywo, więc już się stresuję ;) Mam nadzieję, że nie chlapnę nic głupiego ;)

Na koniec uwaga do osób, które są na początku drogi, którą my kroczymy. Czytajcie regulaminy, statusy fundacji! Niektóre fundacje nie refundują wszystkich kosztów, inne pobierają opłaty. Są jednak fundacje (m.in. nasza - Zdążyć z Pomocą), które nie pobierają opłat za prowadzenie konta podopieczngo. Istotne jest, czego oczekujecie od fundacji - prowadzenia subkonta, rehabilitacji czy ufundowania sprzętu.
Zanim podpiszecie umowę, przeczytajcie ją dwa razy To bardzo ważne!
Jeśli komuś będę mogła w czymś pomóc - piszcie: druzynaa3@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz